Pierwsze tchnienie Wielkanocy...

Pierwsze tchnienie Wielkanocy...
Biblioteka
31.03.2023 10:30
W wielkanocnym koszyczku muszą pojawić się jajka – zwykle kolorowe, ozdobione i pięknie pomalowane. Dlaczego? Skąd wziął się ten zwyczaj?
Jajko to symbol nowego życia, odrodzenia i przeciwdziałania złu. Dawniej nawet wkładano je do grobów, aby oczyścić zmarłego z grzechów. W starożytności było symbolem kultu religijnego, uważano, że jest początkiem wszystkiego.
Tradycja zdobienia jaj jest bardzo stara. W starożytnym Egipcie podobno zdobiono jajka wizerunkiem skarabeuszy, w Chinach natomiast pokrywano je rysunkami ptaków i kwiatów. Wokół powstawania pisanek, tradycja ludowa utrwaliła wiele legend opartych na wątkach ewangelicznych. Pierwsze piękne pisanki miała ofiarować Piłatowi Matka Boska, aby uratować Jezusa od śmierci. Legend było wiele... Nazwy barwionych jaj wielkanocnych pochodzą od sposobu, w jaki zostały wykonane – i tak mamy: malowanki, rysowanki, kraszanki lub byczki oraz pisanki. W pisankowym rysunku znajdziemy motywy stałe w całym kraju, a także właściwe tylko dla danego regionu. Na polskich wsiach malowanie pisanek dawniej było wyjątkowym rytuałem - malowały je kobiety, najczęściej dziewczęta i młode mężatki.
Aby tradycji stało się zadość, 14 Pań spotkało się w Bibliotece Polany Kultury na warsztatach zdobienia jajek. Pod okiem instruktorki Asi Waszkiewicz, kierownik Biblioteki, Panie nauczyły się i ozdobiły styropianowe jajka metodą kręcenia sznurka. Przy herbatce, ciasteczkach, relaksującej muzyce i pogawędkach praca szła aż miło. Każda z uczestniczek warsztatów ozdobiła po trzy jajka, które dadzą pierwsze tchnienie Wielkanocy w domach. Efekty zmagań można zobaczyć na zdjęciach. Wesołych Świąt!
Data wydarzenia
30.03.2023 16:30
W ramach
Uczestnicy zajęć siedzący przy stole (ok. 15 osób) i tworzące swoje ozdoby ze sznurków
Owoce pracy - jajka udekorowane kolorowymi sznurkami
Stół przygotwany do zajęć, na którym znajdują się sznurki do makramy, steropianowe jajka, nożyczki, kleje, żółte kartki